rośliny pachnące

Zapachy towarzyszą nam nieomal wszędzie, ale nie zawsze należą one do przyjemnych. Na szczęście te, o których będzie tu mowa, a które wydzielane są przez kwiaty roślin, powodują raczej pozytywne doznania.
Niesamowicie złożony i fascynujący świat kwiatowych zapachów daje nam równie wspaniałe możliwości wykorzystania ich w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Istnieją gatunki roślin, których piękny zapach rozsławił je na cały świat. Należą do nich: róże (Rosa), jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), maciejka (Matthiola longipetala subsp. bicornis), lilie białe i królewskie (Lilium candidum i L. regale), konwalia majowa (Convallaria majalis), a także lawenda wąskolistna i hiacynt wschodni (Lavandula angustifolia i Hiacynthus orientalis). Inne, jak glicynia chińska (Wisteria sinensis), wiciokrzewy przewiercień i pomorski (Lonicera caprifolium i L. periclymenum), tytoń ozdobny (Nicotiana alata), różne gatunki goździków (Dianthus), heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens), czy night phlox (Zaluzianskya capensis) choć pachną obłędnie, to już tak znane nie są.

Chciałbym dziś opisać kilka gatunków właśnie z grupy tych mniej popularnych gatunków.

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) – ta pochodząca z Ameryki Południowej bylina o krzewiastym pokroju osiąga 50 cm wysokości. Jej kwitnące od lipca aż do przymrozków kwiaty rozsiewają intensywny, waniliowy aromat. Barwa kwiatów, w zależności od odmiany, może być biała, niebiesko-fioletowa lub ciemnofioletowa, a liście mają kształt lancetowaty, kolor głębokiej zieleni i pokryte są włoskami. Wymaga przepuszczalnej gleby, ale częstego podlewania, można sadzić go w półcieniu, ale dobrze radzi sobie również na stanowisku słonecznym. Roślina ta rośnie zdecydowanie lepiej, gdy usuwane są przekwitłe kwiatostany. Niestety, heliotrop jest byliną ciepłolubną i dlatego, w naszym klimacie, na zimę należy ją albo przenosić do jasnych pomieszczeń, albo traktować jako roślinę jednoroczną.

Zaluzianskya capensis – czyli night phlox, nie ma jeszcze nawet polskiej nazwy gatunkowej. Ta pochodząca z Republiki Południowej Afryki, a więc z Kraju Przylądkowego, roślina charakteryzuje się tak intensywnym, słodkim zapachem, że wystarczy jeden jej egzemplarz, aby opanowała cały taras tylko dla siebie. Kwitnie drobnymi, białymi kwiatami od czerwca do września, ale tylko w nocy, dlatego jej najsłynniejsza odmiana nosi nazwę „Midnight candy”. Mimo, iż jest to bylina, to traktuje się ją u nas jako roślinę jednoroczną, ze względu na jej niską mrozoodporność. Niemniej jednak, roślina ta jest łatwa w uprawie i można ją wysiewać do pojemników już w maju kolejnego roku. Wymaga stanowiska słonecznego i częstego podlewania. Dla wywołania powtórnego kwitnienia należy przyciąć ją na wysokości 10 cm.

Wieczornik damski (Hesperis matronalis) – jak wskazuje jego polska nazwa, roztacza swój słodki zapach wieczorem, po zachodzie słońca. Kwiaty drobne, w zależności od odmiany, białe, liliowe lub jasnofioletowe, zebrane są w niewielkie wiechy. Jest to roślina dwuletnia, która zakwita dopiero w drugim roku po wysiewie, ale łatwo rozmnożyć ją z nasion zebranych po przekwitnięciu kwiatostanów. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu, w kwietniu i maju roku następnego, gdzie po krótkim czasie powinny pojawić się pierwsze oznaki kiełkowania. Północnoamerykański wieczornik jest rośliną mrozoodporną, ale preferującą miejsce wilgotne półcieniste, a na przycięcie reaguje ponownym kwitnieniem.

Materiał został przygotowany w oparciu o niewielką publikację Heide Bergmann pt.: „Rośliny zapachowe”. Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje zainspirują Was i w przyszłym roku posadzicie lub wysiejecie którąś z zaprezentowanych powyżej roślin. Gdybyście jednak przed zakupem chcieli dokładniej zapoznać się z tym fascynującym tematem, polecam również książkę „Pachnąca Apteka – Tajemnica Aromaterapii”, napisaną przez pionierów polskiej aromaterapii: dra Władysława S. Bruda i dr Iwonę Konopacką-Brud.
Piszcie do mnie o informacje na temat innych gatunków roślin, mogących wzbogacić wasz ogród czy balkon pięknymi zapachami.

Dziękuję i pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s