karmnik dla każdego!

Zima w ogrodach nie jest okresem martwym – nasze posesje goszczą ptaki, które postanowiły przezimować w kraju. Pojawiają się również nowi przybysze – są to najczęściej przedstawiciele gatunków z północnych rejonów Europy, które u nas szukają pożywienia w trudnym okresie zimowym. Ze względu na łagodniejszy, umiarkowany klimat jest ono u nas łatwiej dostępne, ale mimo to ludzie często pomagają skrzydlatym gościom, dokarmiając je w specjalnych karmnikach.

Karmniki można kupić lub wykonać samemu. Warto jednak wiedzieć, że ich konstrukcja nie jest dowolna i że istnieją pewne wytyczne, którymi warto kierować się podczas doboru czy budowy karmnika. Ważnym kryterium jest niewątpliwie miejsce jego umieszczenia. Oto kilka przykładów różnych konstrukcji – na pewno znajdziecie tu coś dla siebie 🙂

Pierwsze zademonstrowane tu karmniki, to praktycznie ptasie restauracje – tak ich goście, jak pokarm są tutaj osłonięte przed wpływem czynników atmosferycznych. Ze względu na swoje rozmiary i koszty związane z ich budową, karmniki te są raczej wykorzystywane w parkach i rezydencjach.

Prezentowane obok karmniki klasyczne mają najczęściej formę domków i należą do najpopularniejszych. Ich konstrukcja jest prosta, a rozmiary niewielkie, w związku z czym można je ulokować w zależności od potrzeb i możliwości (rysunki pokazują różne rodzaje mocowań). Należy jednak pamiętać, że karma nie jest tutaj tak dobrze chroniona, choćby przed wilgocią i może się szybciej psuć.Ptaki mogą zatruć się ulegającą rozkładowi karmą i dlatego co jakiś czas konieczne jest czyszczenie tacy karmnika!

Zima w tym roku oszczędza nas i ptaki, którym przy takiej pogodzie jest niewątpliwie łatwiej przetrwać. Nie wiadomo jednak, czy w styczniu lub lutym zima nie zechce nam ujawnić swojego surowszego oblicza, warto być więc przygotowanym, by w odpowiednim momencie udzielić ptakom wsparcia. Odwdzięczą się nam one codziennie, cieszącym oko, kolorowym spektaklem powietrznych akrobacji.

Aby ptaki wracały do naszego karmnika należy jeszcze wiedzieć czym raczyć naszych zimowych gości, by im nie zaszkodzić. Kolejny post poświęcę właśnie temu ważnemu tematowi.
Pozdrawiam!

2 thoughts on “karmnik dla każdego!

 1. Nie mogę już się doczekać kolejnego postu! My ostatnio powiesiliśmy na sznurku słoninę. Mam nadzieję, że ptakom smakuje 🙂
  No i liczę też na wpis o budkach lęgowych.

  • Hej Luc,
   Jeśli słonina nie jest słona, to wszystko jest ok. Głodne ptaki zjedzą nawet to, czego nie powinny zjadać – więc powinniśmy podawać im tylko zalecane przez ornitologów produkty. Nie są one ani drogie, anie trudno dostępne – o tym będzie mój kolejny post. O budkach lęgowych też napiszę, czas ich wywieszania nadejdzie dopiero w lutym, więc jest jeszcze trochę czasu.
   Zachęcam do wystawienia karmnika – na waszym balkonie jest dużo miejsca, jestem ciekaw jakie ptaki zaczęłyby Was odwiedzać. Może kolorowe sikory, których w miastach jest sporo, a może jeszcze bardziej zaskakujący skrzydlaci goście?
   Dzięki za comment i za rady blogowe przy okazji ostatniego spotkania.
   Pozdrawiam i do zobaczenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s