czym karmić ptaki zimą??

Dziś chciałbym napisać o bardzo ważnej sprawie – czyli czym karmić ptaki, tak aby im nie zaszkodzić. W czasie zimy ptaki z chęcią korzystają z okazji do posilenia się w karmnikach – niestety konsumują prawie wszystko co zostaje im podane. Niektóre z produktów nie służą ich żołądkom, na nas spada więc obowiązek dokonania selekcji pokarmu.

Czym więc mamy karmić ptaki? Otóż większość z nich z przyjemnością zjada różnego rodzaju nasiona i owoce. Do najlepszych należy słonecznik, który jest łatwo dostępny w sklepach, a jednocześnie uchodzi za ptasi przysmak (jeśli jest pozbawiony łupin, to nie pogardzi nim żaden ptak). Podobnie sprawa ma się z różnymi orzechami. Inne preferowane przez ptaki nasiona to te należące do ogórka, dyni oleistej, rzepaku, konopi, lnu, maku, prosa, owsa, a także nasiona jabłek i gruszek. Jeżeli zauważymy przy naszym karmniku grubodzioby, to możemy spróbować wyłożyć dla nich pestki wiśni lub czereśni.
Nasi zimowi goście nie pogardzą również obierkami jarzyn, świeżymi kawałkami jabłek i gruszek (mogą być to obierki, ogryzki lub gniazda nasienne, które w większości przypadków i tak lądują w śmietniku). Sikory, kowaliki i dzięcioły skorzystają natomiast z pokarmu tłuszczowego lub mięsnego. Kawałki słoniny lub drobno siekane mięso podajemy w formie surowej lub gotowanej i z całą pewnością nieosolone. Kosy, drozdy i rudziki najczęściej żerują na ziemi – dla nich najlepszym pokarmem będą, pozostawione w suchym miejscu połówki jabłek, gruszek, gotowana kukurydza, a nawet resztki bananów czy owoców cytrusowych.

Należy pamiętać, że im bardziej zróżnicujemy pokarm, tym więcej gatunków ptactwa będziemy w stanie zwabić.

Pomagać ptakom przez dokarmianie musimy jednak w sposób odpowiedzialny. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać:

  • nie karmić żywnością przyprawioną. Niestety, jednym z najczęstszych błędów jest wywieszanie solonej słoniny. Unikamy także podawania poobiednich resztek;
  • pod żadnym pozorem nie możemy podawać żywności nieświeżej, albo już popsutej;
  • zjadane przez nas wędliny zawierają sól i spulchniacze i nawet jeśli są świeże mogą ptakom zaszkodzić – ich również nie wystawiamy;
  • tak chętnie zjadany przez ptaki chleb nie jest również wskazany – poddany działaniu warunków atmosferycznych szybko się psuje, a używane do jego produkcji dodatki są dla ptaków szkodliwe;
  • podczas gdy temperatury spadają wyraźnie poniżej zera nie podajemy pokarmów mogących zamarznąć, a więc zawierających dużo wody.

Zimą w naszych karmnikach najczęściej możemy zaobserwować sikory bogatki, sikory modre i ubogie (szarytki), mazurki, wróble, dzwońce, trznadle, czyżyki, szczygły, makolągwy, zięby, jery, gile i grubodzioby. Mieszkających bliżej lasu mogą odwiedzić także kowaliki i dzięcioły, a w karmnikach zlokalizowanych w miastach zdarzają się sroki, kawki, gawrony, gołębie miejskie i sierpówki.

Na zakończenie dodam jeszcze, że jeśli ktoś wybiera się na spacer z zamiarem dokarmiania kaczek i łabędzi, powinien wyposażyć się w otręby, płatki zbożowe lub gotowane w nieosolonej wodzie warzywa. Chleb, chociaż jest chętnie zjadany, może okazać się dla nich szkodliwy. Karmę należy wykładać na brzegu, tak aby nie zamokła.

Wszystkie, nawet te pospolite gatunki ptaków potrzebują w okresie zimy naszego wsparcia – udzielmy im go, a one urozmaicą swoją obecnością mroźne, weekendowe poranki. Zachęcam wszystkich do dokarmiania ptaków!

2 thoughts on “czym karmić ptaki zimą??

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s