ogrody naturalistyczne

Dzisiejszy post dotyczyć będzie projektowania ogrodów naturalistycznych – niezwykle ciekawego nurtu w kształtowaniu krajobrazu. Tereny zieleni planowane zgodnie z jego zasadami charakteryzują się dynamiką i harmonią struktur oraz swobodą formy, a ich estetyka jest nowoczesna i intrygująca. Jednocześnie mają wiele praktycznych zalet – zapraszam do lektury.

Gorąco zachęcam posiadaczy dużych działek do wydzielenia w projekcie swojego ogrodu części naturalistycznej. Dlaczego?
W zależności od panujących na danym terenie warunków, można zaplanować kilka różnych typów środowisk.
Wyobraźcie sobie leśny zagajnik, pokrywający się na wiosnę kobiercem zawilców gajowych, otwartą łąkę, upstrzoną latem makami, chabrami i złocieniami lub widny las brzozowy z runem porośniętym trawami i grzybami. Ale ten typ ogrodów, oprócz walorów estetycznych może zapewnić także bardzo bliski kontakt z dziką przyrodą i umożliwić obserwację procesów w niej zachodzących.

Projektowanie naturalistyczne, a więc nawiązujące do natury, a nawet ją naśladujące, to podejście stosunkowo świeże, intensywnie rozwijające się dopiero od niedawna. Jeżeli porównywać je z jakimkolwiek z wcześniejszych nurtów w architekturze krajobrazu, to tylko z bardzo wpływowym i ugruntowanym od wieków stylem angielskim.

A jednak dzisiejsze ogrody naturalistyczne różnią się od tradycyjnych angielskich zasadniczo. Główną różnicą jest pełna integracja z otaczającym krajobrazem. Ma ona przebiegać już nie tylko wg kryteriów estetycznych, czyli na poziomie wizualnym, ale również w sensie szerszym – ekologicznym. Przy nasadzeniach wykorzystuje się głównie rodzime gatunki roślin, które dobiera się ściśle pod kątem występujących w danej lokacji warunków i pozwala się im swobodnie rozrastać.

Parki z nasadzeniami naturalistycznymi powstają najczęściej na przedmieściach dużych miast, gdzie wykorzystywane są dla potrzeb edukacji ekologicznej oraz jako element korytarzy ekologicznych.
Ostatnio jednak tego typu projekty realizowane są w siedzibach dużych firm, upodobali je sobie również właściciele prywatnych, aczkolwiek wielkich ogrodów.

Jeśli rośliny zostaną odpowiednio dobrane do siedliska stworzą wspaniały, dynamiczny, żyjący własnym życiem organizm, który w dodatku będzie wchodził w interakcje z otaczającym go środowiskiem! Tak zaprojektowany ogród czy park jest częścią otaczającego go krajobrazu i może stanowić siedlisko dla wielu gatunków bezkręgowców, ptaków, a nawet ssaków. Ponadto z zasady wymaga tylko podstawowych prac pielęgnacyjnych, więc ograniczone zostają nakłady na jego utrzymanie.

Argumentów przemawiających za naturalistycznym, dynamicznym ogrodem jest zatem wiele –  nie bójmy się więc odważnych projektów!

Materiał i zdjęcia pochodzą z książki „The Dynamic Landscape” pod redakcją Nigela Dunnetta i Jamesa Hitchmougha.

10 thoughts on “ogrody naturalistyczne

  • By mógł zostać nazwany naturalistycznym, ogród powinien mieć duże rozmiary (od kilku tysięcy metrów wzwyż). Mając do dyspozycji mniej przestrzeni można jednak nawiązać do stylu naśladującego naturę. Miejsce mocno zacienione dużym drzewem obsadzić konwaliami, na części trawnika wysiać łąkę kwietną a w towarzystwie świerków trawę obsadzić cebulkami krokusów.
   Tak też będzie pięknie!

   • nie wiem nie moge dodać komentarza , już dwa razy pisałam, nie chcę powtarzać trzeci raz! Ciekawe czy teraz sie doda!

 1. nie wiem, mogę tylko napisać jedno zdanie? a chciałam opisać mój naturalistyczny ogród. Fatalnie! zapewne ten komentarz się pojawi:)

  • Witaj Aniu.
   Nie wiem s czego wynikały problemy z zamieszczeniem komentarza, ale koniecznie opisz swój ogród – bardzo chciałbym poznać go w ten sposób. Jeżeli masz jakieś spostrzeżenia, to chętnie zapoznamy się z nimi tu, na forum bloga 🙂 Jeśli Ci wygodniej, to możesz napisać do mnie maila: korzenie.ogrody@gmail.com

   pozdrawiam

   • Witam

    Zupełnie przez przypadek trafiłam na Pana bloga. Pisze Pan o ogrodzie, który będę realizować. Do zagospodarowania mam 4,5 ha działki, przy samym lesie ze sporym oczkiem wodnym (jest jeszcze jedno mniejsze). Mam wprawdzie koleżankę zajmującą się architekturą krajobrazu, ale chętnie podzielę się z Państwem planami i realizacją poszczególnych zadań. Również dla mnie byłoby korzystne uzyskanie komentarzy, podpowiedzi itd. Czy istnieje możliwość takiej współpracy?

    pozdrawiam,
    Ewa

 2. witam
  bardzo sie ciesze że trafiłam na Pana bloga. Również chciałabym stworzyć chociażby namiastkę ogrodu naturalistycznego. Mój ogród ma 1780 m2. Założyliśmy go 8 lat temu. Początkowo z powodu braku wiedzy i doświadczenia popełniliśmy wiele błędów i obecnie nie jest to do końca ogród naturalistyczny. Dużą część ogrodu stanowi trawnik, który w tym roku planuje ograniczyć i posadzić brzozy pożyteczne (jacqomondii) tworząc coś w rodzaju miniaturowego ” lasku ” z bylinami zadarniającymi na gruncie. Decyzje o takim charakterze ogrodu podjęłam pod wpływem walorów estetycznych takich ogrodów (wpisują się w krajobraz i nie rażą sztucznością ) oraz zdecydowanie mniejszym nakładem czasu na jego pielęgnacje .
  pozdrawiam serdecznie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s