budka dla ptaków

Może jeszcze tego nie widać, ale powoli zbliża się do nas wiosna. Wraz z jej nadejściem przyroda co roku szykuje nam prawdziwy festiwal płodności. Rozkwitają pierwsze kwiaty, drzewa i krzewy zaczynają się zielenić, do ogrodów wraca też śpiew ptaków. Są to najczęściej pieśni godowe, wabiące, ponieważ ptaki właśnie wiosną łączą się w pary, by odbyć swoje lęgi. Możemy zachęcić je, aby osiedliły się w naszym ogrodzie – w tym celu powinniśmy zawiesić skrzynkę lęgową, częściej zwaną budką…

 

Pod koniec zimy i wczesną wiosną wiele gatunków dokonuje wyboru miejsca pod gniazdowanie, dlatego luty i początek marca, to ostatni dzwonek, by budki wywiesić. Zanim wykonamy budkę w domowym warsztacie lub dokonamy jej zakupu warto zastanowić się nad wymaganiami naszych przyszłych współlokatorów. Zamieszkujące ogrody ptaki mają bowiem różne preferencje „mieszkaniowe” – w dzisiejszym poście przedstawię najważniejsze z nich.

Jeśli chodzi o konstrukcję, to zasadniczo interesują nas dwa typy S1 oraz P. Pierwszy służy ptakom, klasyfikowanym przez naukę jako dziuplaki, drugi – półdziuplakom. Pozostawił nam je spadku wybitny polski ornitolog – Jan Sokołowski. Dla tych, którzy sami chcieliby zbudować skrzynkę lęgową na końcu posta zamieszczam kilka bardzo przydatnych rysunków 🙂

S1 to najbardziej znana wszystkim, zamknięta skrzynka z małym otworem. Ten typ wybierany jest najczęściej przez: sikory bogatki, sikory ubogie, mazurki, wróble, pleszki i muchołówki żałobne. Budkę tę lokuje się na drzewie, pergoli lub ścianie budynku, w miejscu ocienionym i trudno dostępnym dla drapieżników i na wysokości od 2 do 6 metrów. Skrzynki zawieszone niżej są w stanie zasiedlić tylko sikory, wróble i mazurki będą ich wtedy unikać (sam mam budkę na wysokości 1,3 m i jest ona domem dla pary bogatek 🙂
Idealna średnica otworu wlotowego to 33 mm i nie powinna ona przekraczać 35 mm. Skrzynki powinno wieszać się zwrócone otworem wlotowym na wschód lub południowy wschód, z uwagi na zacinające deszcze, które z tych kierunków zdarzają się w Polsce najrzadziej. Wszystkie powinny wisieć pionowo lub lekko pochylone otworem do dołu. Przy mocowaniu na drzewach unikamy stosowania gwoździ.

Półotwartą skrzynkę typu P zasiedlą muchołówka szara, kopciuszek, pliszka siwa i rzadziej rudzik. Wiesza się je na wysokości od 2 do 8 metrów, na drzewie nieopodal budynku lub wprost na jego ścianie i w miejscu osłoniętym przed deszczem (pod okapem, szczytem dachu etc). Rudzik zasiedli budkę zawieszoną niżej i pod warunkiem, że będzie dobrze osłonięta, np. wewnątrz gęstego krzewu. Ten typ mam zamiar zamontować w tym roku.

Wszystkie budki powinny być rozmieszczone na ogrodzie równomiernie – należy pamiętać, że ptaki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Dwie pary tego samego gatunku nie zasiedlą skrzynek ulokowanych w bezpośrednim sąsiedztwie, będą natomiast tolerować ptaki innych gatunków.

Po zakończeniu sezonu lęgowego, najlepiej na jesieni, zaleca się otworzenie budek i wyczyszczenie ich. Głównie ze względu na miejsce oraz żyjące w gniazdach pasożyty. Pozostawienie w skrzynce resztek gniazda potrafi uniemożliwić ptakom powrót oraz ponowne gniazdowanie w kolejnym roku i jest zabiegiem niezbędnym. Warto też wiedzieć, że budki typu S1 służą ptakom w zimie jako miejsca nocnego spoczynku, dlatego ściany każdej skrzynki powinny idealnie do siebie przylegać – w przeciwnym razie mogą nie zostać zasiedlone.

Zawieszenie budek lęgowych na ogrodzie nie tylko uatrakcyjni go i urozmaici. Ptaki w okresie lęgowym zjadają potężne ilości owadów, ich jaj i larw, z których większość żywi się naszymi roślinami. Ptaki w naturalny i ekologiczny sposób oczyszczają więc nasze ogrody – powinniśmy więc zachęcić je do osiedlenia się u nas.

A oto obiecane rysunki techniczne dla majsterkowiczów 😉

 

Treści i ilustracje pochodzą z książki „Ptaki w ogrodzie” M. Szokalskiego i J. Wojtatowicza.

Życzę powodzenia i pozdrawiam!

Idealna średnica otworu wlotowego to 33 mm i nie powinna być większa od 35 mm.

8 thoughts on “budka dla ptaków

 1. Witaj mk
  Bardzo mi miło, że zajrzałeś na mój blog, z chęcią odwiedziłam również Twój i czuję, że zostanę tu na dłużej, podoba mi się tutaj 🙂
  Artykuł o budkach dla ptaków jest pierwszym który przeczytałam u Ciebie. Bardzo ciekawy. Sama nie wiem czemu wcześniej nie wpadłam na to aby taką budkę w ogrodzie zawiesić.
  Może uda mi się namówić któregoś z domowników, żeby pomógł mi zrobić taką budkę zrobić. Z chęcią zabrałabym się sama do tego, ale nie wiem czy siły fizycznej mi wystarczy, choć może spróbuję.
  Jeśli uda mi się coś zrobić, na pewno się pochwalę.
  Póki co zmykam i życzę miłego blogowania 🙂

  • Dzięki za miłe słowa 🙂 Budka to świetny pomysł ze względów estetycznych i praktycznych. Ogród zamieszkany przez ptaki to zdrowy ogród, który nie wymaga tylu chemicznych zabiegów, a to bardzo ważne.
   Też będę odwiedzał twój blog – pozdrawiam ciepło.

 2. Witaj,
  chętnie skorzystam z rysunków, mam pewien pomysł na budkę w ogrodzie stylizowaną na nadświdrzańską, nie wiem czy to dobry pomysł ale próbuję… bo jeśli ogród w Józefowie… to i domki dla ptaków mogą nawiązywać do „ducha miejsca”… drewnianej architektury,

  Ach, gdyby tak płochliwa wilga chciała zamieszkać w mojej budce… ciekawe czy komuś udało się ją zachęcić:)?

  pozdrawiam serdecznie
  AN 🙂

  • No cóż, zachęcić wilgę może być trudno, ponieważ preferuje otwarte gniazda 🙂 Przedstawione rysunki dotyczą skrzynek lęgowych dla małych ptaków śpiewających (bogatka, modraszka, mazurek). Większe ptaki powinny mieć nieco większy otwór wlotowy.

   Powodzenia 🙂

   ps – i koniecznie daj znać jakie ptaki zadomowiły się w twoich budkach

 3. U mnie jest już budka od dawna, niestety ze względu na obecność kotów w sąsiednim ogrodzie wszystkie ptaki uciekają gdzie pieprz rośnie nad czym ubolewam.
  Jedynie zimą odwiedzają mój ogród sikorki, dostają ziarno słonecznika.
  Uwielbiam też wróble i mazurki, masz może radę jak je zwabić:)? Jakie krzewy preferują?
  dzięki:)
  AN

  • Nie wiem gdzie mieszkasz, jaka jest okolica, ale i wróble i mazurki lubią przedmieścia i wsie, tereny nie aż tak mocno zurbanizowane jak centra dużych miast. Czy to lato, czy zima wróble i mazurki często widuje się razem. Z moich obserwacji wynika, że często przesiadująw zaroślach czarnego bzu, dużych jałowców, koronach gęstych drzew owocowych. Jeśli chcesz zwiększyć sznase, że założą gniazdo w twojej budce, powinna ona wisieć w miejscu, do któego drapieżniki mają utrudniony dostęp i na wysokości 3m i więcej. Nie jestem ornitologiem, ale raczej birdwatcherem – ornitolodzy mają bardziej usystematyzowaną wiedzę, ja raczej czerpię przyjemność z obcowania z ptakami i stąd wiem co nieco o ich zwyczajach. Wracając do wabienia ptaków, to nie jset to łatwe – radziłbym raczej zaobserwować co pojawia się w okolicy i pod tym kątem uszykował stanowisko na gniazdko 🙂
   Pozostańmy w kontakcie – jeśli to nie tajemnica, to chetnie zerknę na twoją stronkę 🙂
   Pozdrawiam raz jeszcze
   m

 4. Zachęcam do obejrzenia unikatowych domków dla ptaków i domków z karmnikiem autorstwa Doroty Nowak. Są pomalowane w naturalne kolory i wzory do tego klasyczna, ale ciekawa forma. Stanowią prawdziwą ozdobę ogrodu dodatkowo użyteczną. Bardzo ważne są wykonane ręcznie w Polsce! Link: pl.dawanda.com/category/9585-Dom-i-styl-ycia-Ogrod-Domki-dla-ptakow
  Serdecznie pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s