wiosenne kwiaty

Dzisiejszy wpis będzie lekki i przyjemny – jak wiosna, która właśnie nadchodzi. Przedstawię w nim kilka kwitnących dziko, wczesnowiosennych kwiatów oraz podam ich najbardziej spektakularne lokalizacje. Chciałbym namówić Was do wyjścia na świeże powietrze, do lasu lub na łąkę, w celu osobistego doświadczenia wiosennego spektaklu, jaki co rok urządzają nam kwiaty.

Image

Pierwszą z przedstawianych bylin jest, znana wszystkim, śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.) – król przedwiośnia. Kwitnie od lutego do kwietnia, świetnie znosi stanowiska zacienione i preferuje gleby żyzne, wapienne. Najlepszą lokalizacją do podziwiania przebiśniegów jest rezerwat przyrody „Śnieżyczki” we wschodniej części województwa mazowieckiego, w gminie Repki (z Warszawy to 2 godziny jazdy autem). Roślina występuje jednak głównie na południu kraju, m.in. w podwrocławskim Parku Krajobrazowym Dolina Bystrzycy. W naturze przebiśniegów należy szukać w runie wielogatunkowych lasach liściastych.

Spokrewniona z przebiśniegami śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum L.), swoje białe, przypominające kształtem dzwonek kwiatostany ujawnia w marcu, a niekiedy nawet już w lutym. Wymagania siedliskowe ma podobne do przebiśniegu, ale preferuje wysokości powyżej 500 m.n.p.m. Stąd spotkać ją można głównie na pogórzu i w górach. Na niżu raczej nie występuje, ale w marcu warto wybrać się na wycieczkę do podpoznańskiego rezerwatu „Śnieżycowy jar”, gdzie znajduje się bardzo liczne stanowisko tej pięknej byliny.

Inna bardzo atrakcyjnie zakwitająca roślina to przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.). Jej delikatne kwiaty mają kolor niebieski i pojawiają się w marcu. Po przekwitnięciu ozdobę przylaszczki stanowią, intensywnie zielone, potrójnie klapowane liście. Pomimo, że przylaszczka jest dosyć często spotykana w lasach całej Europy, to w Polsce, głównie ze względu na „kłusownictwo”, została objęta ścisłą ochroną gatunkową. Szukać należy jej w żyznych lasach liściastych, gdzie zasiedla piętro runa. Konkretne lokalizacje to krakowski rezerwat „Panieńskie Skały” oraz gdański „Zajęcze Wzgórze”.

Słynący z okrywania lasu białymi kobiercami zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) jest jednym z powszechniej występujących wiosennych kwiatów. Zawilce najczęściej możemy spotkać w lasach dębowo-bukowych, ale zdarzają się również na łąkach i pastwiskach oraz w borach (lasach iglastych lub mieszanych). Rzadziej występują jedynie na Kujawach, północnym Mazowszu i na Mazurach. Kwitną od marca do maja.

Wybierając się na spacer należy pamiętać, że większość z opisanych tu roślin jest w Polsce chroniona i pod żadnym pozorem nie wolno zabierać ich z zajmowanych stanowisk.

Inną ich cechą wspólną jest to, że rozwijają swoje kwiaty jeszcze przed pojawieniem się liści na drzewach i krzewach. Do warstwy runa docierają wówczas życiodajne promienie słoneczne, których dostęp już niedługo potem zostaje znacznie ograniczony. Dzieje się tak jednak już po tym jak rośliny zapewnią sobie przetrwanie w kolejnym pokoleniu. I tak co roku…

No, to teraz w drogę 😉

6 thoughts on “wiosenne kwiaty

 1. Zawilce, anemony, przylaszczki moje ulubione … pozdrawiam wiosennie i świątecznie tajemniczego Pana:)
  Ps. świetny blog!!! najlepszy jaki dotąd widziałam,

  Anna Niebieszczańska

  • Witaj,
   Uff, ależ mnie twój komplement przygniótł – ale dzięki serdeczne. Postaram się trzymać poziom 🙂
   Również wszystkiego dobrego na święta.
   maciej korek

 2. To nie dobrze, że mój entuzjazm tak zobowiązał:) następnym razem będę mniej ekspresyjna
  by aż tak nie przytłaczać,
  z przyjemnością będę zaglądać na Twojego bloga

  • Hej,
   Entuzjazm to bardzo fajna cecha, nie ma co się hamować 🙂 Po prostu piszę bloga od niedawna i jeszcze nikt nie napisał mi aż tak miło, ale trochę żartowałem z tym, że mnie przygniotło. Zapraszam do częstszych odwiedzin! A Ty piszesz coś w sieci, albo masz jakąś stronkę??
   Pzdr

 3. Witaj,
  mam stronę ale dot. projektowania ogrodów, nie planuję bloga na tę chwilę, bo nie mam czasu,
  ale może także dlatego, że nie lubię pisać, wolę działać:)
  Tak zachwyciłam się tym co piszesz, bo się z tym utożsamiam … jest mi bardzo bliskie, trafia w moje gusta:)… także strona wizualna, oprawa graficzna i prostota a przy tym dobre zdjęcia.
  Widzę, że oprócz tego, że jesteś architektem krajobrazu jesteś także chyba ornitologiem:)

  pozdrawiam:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s