do parku przez… fabrykę

W 1985 roku w Duisburgu, w Zagłębiu Ruhry, zamknięty został ogromny kompleks fabryczny. Era węgla kamiennego i stali, które były produkowane przez fabryki dobiegła końca. W 6 lat później w tym samym miejscu powstał Landschaftpark Duisburg Nord – nowoczesny park krajobrazowy. Obejmująca prawie 200 ha przestrzeń została zaprojektowana przez zespół Latz + Partner
i jest dziś sławna na cały świat.

Projektanci postanowili zrewitalizować przestrzeń pofabryczną nie negując jej industrialnej przeszłości. W myśl tej idei pozostawiono na miejscu nie tylko architekturę, ale i skażoną glebę, którą poddano stopniowemu oczyszczeniu w naturalnych procesach fitoremediacji, a wielu fabrycznym konstrukcjom przydzielono nowe funkcje.

Duisburski park ma dziś bardzo wiele do zaoferowania. Odwiedzającym go ludziom udostępniono wiele kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, punkty widokowe, park linowy, ściany wspinaczkowe, basen do nurkowania etc. Nie sposób wymienić tu wszystkich z szerokiej gamy aktywności dostępnych w tym niesamowitym miejscu. Ponadto w sezonie otwiera się tu kino letnie, odbywa się wiele warsztatów, festiwali, koncertów i nocnych imprez. Do tego należy dodać, że park został silnie obsadzony roślinnością. Biorąc ten teren na powrót w posiadanie, natura stwarza przestrzeń życiową dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz dostarcza niepowtarzalnych wrażeń swoim miłośnikom.

Landschaftpark Duisburg Nord jest idealnym wcieleniem formuły miejskiego parku kulturowego. Pozwala odwiedzającym go, zmęczonym miejskim pędem ludziom na kontakt z przyrodą, zrelaksować się w sposób aktywny lub po prostu odpocząć. Potrafi także zaskoczyć, zaprosić do interakcji i przyciągnąć do siebie za pomocą organizowanych tu wydarzeń kulturalnych. To miejsce pełne życia, alternatywny punkt na mapie Duisburga i okolicy, który spełnia wobec mieszkańców istotne społecznie funkcje.

Na koniec dodam, że tam niestety nie byłem… jeszcze 🙂

ps – …i mam pytanie – czy znacie miejsca, które można byłoby w podobny sposób zrewitalizować w Polsce??

3 thoughts on “do parku przez… fabrykę

  1. Cześć 🙂
    Zastanawiam się nad terenem Stadionu na Dębcu… Czy tam to wszystko przypadkiem nie marnuje się? Jak pamiętam, gdy przechodziłam obok, niezbyt zachwyciło mnie swoją urodą. A myślę, że można byłby wszystko bardzo fajnie zagospodarować! 😉

  2. W Polsce roślinność sama się gospodaruje w opuszczonych fabrykach, stoczniach, itp. zakładach. Przykre, ale prawdziwe. Nie mamy pieniędzy na zagospodarowanie użytecznego sprzętu, wskrzeszenie zakładów, więc nie ma pomysłów na zagospodarowanie tej przestrzeni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s