do parku przez… torfowisko

W latach 30. XX wieku na przedmieściach Amsterdamu zaczął powstawać park. Inwestycja była o tyle nietypowa, że zlokalizowano ją na terenie do tej pory niewykorzystywanych torfowisk i mokradeł okalających stolicę Holandii. Doświadczeni w zakresie inżynierii wodno-lądowej Holendrzy osuszyli torfowiska i przystosowali tę niegościnną do tej pory przestrzeń do użytku publicznego. Tak powstał Amsterdamski Las – Amsterdamse Bos – jeden z największych parków miejskich Europy.

Park został zaprojektowany z myślą o 750 tysiącach mieszkańców, zasiedlających Amsterdam w okresie międzywojennym – oddano go do użytku w 1937 roku. Zanim jednak inwestycja stała się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, pomogła przetrwać lata wielkiego kryzysu ekonomicznego 20 tysiącom bezrobotnym, zatrudnionym przy jej realizacji.

Zlokalizowany na południowy zachód od miasta park ma charakter krajobrazowy i według różnych źródeł jest dziś odwiedzany przez 4,5 do 7 milionów ludzi w skali roku. Popularność tą zawdzięcza m.in. swoim walorom krajobrazowym oraz potężnej ofercie rekreacyjnej. Na powierzchni zbliżonej do 1000 ha znajduje się 137 km szlaków pieszych i 51 km tras rowerowych, szlak konny i kajakowy! Ponadto na terenie parku znajdują się jeziora i baseny, boiska do hokeja na trawie, krykieta i korty tenisowe, a w okresie od lipca do sierpnia odbywają się spektakle w bardzo popularnym teatrze pod gołym niebem. Jest to tylko część dostępnych atrakcji, więc w Amsterdamse Bos praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto dodać, że w okresie od lat 30. do lat 60. ubiegłego stulecia popularny Bos obsadzony został ponad 150 gatunkami drzew i krzewów. Okazały, kilkudziesięcioletni drzewostan i inne zróżnicowane pod względem charakteru siedliska są dziś domem dla ponad 200 gatunków ptaków. Szczególnie wartościowe pod tym względem są tereny polderu Meerzicht, które stanowią obszary lęgowe dla wielu z nich. Na tak zdywersyfikowanym biologicznie terenie żyją również licznie drobne ssaki, jak króliki, wiewiórki i inne gatunki gryzoni oraz cała plejada bezkręgowców.

Amsterdamse Bos to kolejny przykład pozytywnego projektowania – designu który czyni lepszym życie, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Dodatkowe wrażenie robi fakt, że projekt tego parku powstał nieomal 80 lat temu. Jak zwykle zachęcam do naocznego przekonania się o walorach tego miejsca 🙂

1 thought on “do parku przez… torfowisko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s