bezpieczne środki ochrony roślin !!!

W codziennych pielęgnacjach ogrodów spotykam się często z

Nie wszystkie owady stanowią zagrożenie dla naszego ogrodu – niektóre z nich są naszymi sprzymierzeńcami – ich symbolem jest biedronka

koniecznością użycia środków ochrony roślin. Powodem są owady, grzyby, wirusy i bakterie i wiele innych typów i rodzajów istot, które wykorzystują rośliny jako pokarm, schronienie czy miejsce bytowania. Ich działalność bardzo często wiąże się z pogorszeniem kondycji roślin, a w ekstremalnych przypadkach prowadzi nawet do ich zamierania. Pomocne okazują się wtedy najróżniejszej maści pestycydy, które potrafią zwalczyć problem lub przynajmniej ograniczyć jego skutki. Niestety, większość dostępnych na rynku pestycydów charakteryzuje się również wysoką toksycznością, są więc one bardzo niebezpieczne dla wszystkiego co żyje, a nie tylko dla stworzeń przeciwko którym powstają.

Chcąc uniknąć wprowadzania do środowiska tych substancji można wykorzystać bezpieczne środki ochrony roślin pochodzenia naturalnego. Jak odnotowano, ich działanie nie jest aż tak skuteczne, jak środków chemicznych, ale z drugiej strony stosowanie ich nie stanowi praktycznie żadnego obciążenia dla środowiska – co bardzo za nimi przemawia. Poniżej podaję receptury dla chętnych 😉

MLEKO – zmieszane w stosunku 1:5 z wodą i stosowane w formie oprysku potrafi skutecznie zlikwidować problem mszyc w przeciągu 1-2 dni. Z kolei w stężeniu 1:2 mleko stanowi dobry środek grzybobójczy. Zabiegi należy powtarzać co dwa tygodnie. Należy pamiętać, że do oprysków wybieramy tylko mleko chude i niepasteryzowane!

POKRZYWA ZWYCZAJNA (Urtica dioicaL.)

Urtica dioica – znana wszystkim pokrzywa

Gdy wczesną wiosną, tuż po ustąpieniu mrozów polejemy glebę gnojówką zmieszaną z wodą w stosunku 1:10-20, to zabezpieczymy nasze rośliny przed chorobami grzybowymi, mogącymi wystąpić w okresie wegetacji. Gnojówkę przygotowujemy w naczyniu plastikowym, kamionkowym lub drewnianym – kilogram ziela pokrzywy zalewamy 10 litrami wody (najlepiej deszczowej) i codziennie mieszając moczymy przez okres 3-4 tygodni. Naczynie powinno być przykryte siatką, aby zapewnić dopływ powietrza, ale żeby jednocześnie nie wpadały do niego owady.
Gnojówka fermentująca, czyli 4-5 dniowa, może z kolei posłużyć do walki z misecznikami i tarcznikami. Opryski wykonujemy w odstępach 10-dniowych, w okresie tworzenia się pąków i kwiatów.
W momencie gdy mszyce i przędziorki już się pojawią możemy przeciwko nim zastosować nierozcieńczony wyciąg z pokrzywy. Z kilograma ziela (wszystkie części nadziemne) i 10 litrów wody przygotowujemy wyciąg, czyli moczymy ziele w wodzie przez 12-24 godziny. Następnie przecedzonym płynem wykonujemy oprysk. Wyciąg należy zużyć natychmiast po przygotowaniu, ponieważ szybko traci on swoje właściwości.

SKRZYP POLNY (Equisetum arvenseL.)

Equisetum arvense – skrzyp polny. Pozostałe dwa gatunki skrzypu, w tym trujący skrzyp błotny, są bezużyteczne – wykorzystujemy więc tylko skrzyp polny!

Gnojówka fermentująca z tej, postrzeganej jako uciążliwy chwast ogrodowy, rośliny stanowi solidny środek na miseczniki, tarczniki, mszyce oraz przędziorki. Te dwa pierwsze rodzaje owadów opryskujemy w drugiej połowie czerwca i pierwszej połowie lipca, a mszyce i przędziorki w razie potrzeby. Substancję przygotowujemy wg wskazań obowiązujących dla pokrzywy. Opryski należy wykonywać przed południem, w czasie słonecznej pogody.
Wywar ze skrzypu pomoże nam z kolei w walce z chorobami grzybowymi. Pół kilograma ziela moczymy przez dobę w 5 litrach wody, po odcedzeniu gotujemy przez godzinę, studzimy i opryskujemy w proporcji 1:3 z wodą. Zwalcza mączniaka prawdziwego i rzekomego, szarą pleśń, rdze, parcha jabłoni, kędzierzawość liści brzoskwini oraz choroby grzybowe pomidora.

Przedstawiłem tylko najłatwiej dostępne i najprostsze w przygotowaniu naturalne pestycydy. Z innych roślin można wymienić jeszcze czosnek jadalny, cebulę jadalną, krwawnika pospolitego, mniszka lekarskiego, bylicę piołun, wrotycz pospolity. Wszystkie one, po uprzednim odpowiednim przygotowaniu, mogą służyć pomocą w ogrodzie.

Chętni mogą wejść w ten temat głębiej na tej stronie:
http://eartheasy.com/grow_nat_pest_cntrl.htm

Na koniec należy dodać, że podczas pracy z preparatami pochodzenia organicznego należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ zawyżone stężenia mogą być niebezpieczne, tak dla nas, jak dla roślin, które chcemy ochronić.

Życzę powodzenia i sukcesów w uprawie ogrodów 🙂

3 thoughts on “bezpieczne środki ochrony roślin !!!

  1. Genialne! Mam masę pokrzywy na działce (wiem że można z nich pić napar – wzmacnia włosy). I wyczytałam już gdzieś o opryskach pokrzywą na mszyce tylko nie wiedziałam jak zrobić płyn. Super!

  2. W tym roku robiłam gnojówkę z pokrzywy, ale wykorzystałam ją jako nawóz (z wodą w proporcjach) 1:10) dla cukinii i pomidorów. Jak sama nazwa wskazuje.. zapach ma zabójczy :):) jak podlewałam rośliny mówiłam, że to pierwszy i ostatni raz 🙂 warzywa pięknie rosły.. więc kto wie.. może jednak za rok 🙂 przy okazji miałam wtedy maleńką kolonię mszycy, która zniknęła po podlaniu.

    • Rewelacja – jak widać nie trzeba zawsze sięgać po najnowsze rozwiązania chemii przemysłowej i można sobie poradzić za pomocą tego, co rośnie w przydrożnym rowie.
      Pozdrawiam serdecznie Tulli 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s