w poszukiwaniu storczyków

Obuwik pospolity – Cypripedium calceolus – zbliżenie na okazałe kwiaty

Gdy mówimy dziś o storczykach, większość z nas automatycznie myśli o popularnych na naszych parapetach i kojarzonych z tropikami kultywarach z rodzaju Phalaenopsis. Storczykowate to jednak bardzo liczna rodzina i warto wiedzieć o tym, że występują one dziko również w naszym kraju. Polscy przedstawiciele rodzaju Orchis nie są tak znani, jak ich pochodzący z tropików krewniacy, ale są do nich, jak na prawdziwą rodzinę przystało, zadziwiająco podobni. Podobnie jak oni posiadają mięsiste korzenie a ich liście przeważnie skupione są w rozetę u nasady łodygi. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą, typową dla wszystkich storczyków są ich kwiaty – zadziwiające wyjątkowymi kształtami, kolorystyką a niekiedy również i wonią.

Poniżej opisane byliny nie należą z pewnością do pospolitych, ale warto pokusić się o odrobinę wysiłku i poszukać ich w naturalnym środowisku – mam nadzieję, że ten tekst nieco to ułatwi.

Storczyk blady – Orchis pallens

Storczyk blady (Orchis pallens L.)
Preferuje stanowiska zacienione, ale spotkać można go także na wyżynnych murawach o charakterze otwartym. Zakwita już w kwietniu, wcześnie jak na storczyka – jego jasnożółte kwiaty pachną i zdobią go aż do czerwca. Orchideę tę spotkać można tylko w południowej Polsce. Najliczniejsze populacje występują na Górze Bucze na Pogórzu Cieszyńskim oraz na Panieńskiej Górze na Pogórzu Wiśnickim, gdzie liczba osobników w populacji wynosi około tysiąca. Na Machowej Górze (również Pogórze Cieszyńskie) i na Górze Matyska w Kotlinie Żywieckiej liczba roślin w populacji przekracza nawet 3 tysiące.

 

Storczyk męski – Orchis mascula w niebieskiej odsłonie

Storczyk męski (Orchis mascula L.)
Najczęściej spotykany jest na łąkach, rzadziej w widnych lasach i zaroślach a preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie i wilgotne. Zakwita w maju, rozciągając kwitnienie również na początek czerwca – kolor kwiatów od różowego do ciemnofioletowego. W Polsce występuje głównie w górach, choć dawniej można było spotkać go, w dużych skupieniach, na terenie całego kraju. Nizinne stanowiska znajdują się między innymi w Puszczy Kampinoskiej, natomiast w górach występuje niedaleko Lipnika w Beskidzie Wyspowym, na Hali Śmietanowej w Paśmie Policy (Beskid Zachodni) oraz koło Baligrodu w Bieszczadach.

Storczyk kukawka – Orchis militaris

Storczyk kukawka (Orchis militaris L.)
Spotykany w lasach oraz na suchych łąkach i preferujący gleby wapienne storczyk kukawka zakwita w maju i pierwszej połowie czerwca. Kwiaty potrafią bardzo różnić się od siebie kolorystyką – od białej-nakrapianej, po różową, fioletową i purpurową. Rozpowszechniony jest od nizin po góry do wysokości 2000 m n.p.m., ale ze względu na niewielką liczebność niełatwo go odnaleźć. Jego stanowiska znajdują się między innymi w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego, w dolinie Wisły pomiędzy Toruniem a Grudziądzem, na Wyżynie Miechowskiej, Lubelskiej, Roztoczu oraz tradycyjnie w Karpatach (Pieniny).

Obuwik pospolity (Cypripedium calceolus L.)
Należący do odrębnego rodzaju, ale tradycyjnie utożsamiany ze storczykami obuwik jest, tak jak większość gatunków z rodziny, coraz rzadziej spotykany w swoim środowisku naturalnym. Preferuje środowisko leśne, ale równie chętnie porasta także ich skraje, kwitnie w maju i czerwcu. Spotkać można go jeszcze w pasie północnych pojezierzy, ale najwięcej stanowisk znajduje się na wyżynach i w górach. Liczne skupiska odnotowano w 2007 roku w Tatrach, nad Końskim Żlebem i wschodnim stoku Sarniej Skały. W przyszłym roku sprawdźcie czy tam jeszcze są 🙂

Obuwik pospolity – Cypripedium Calceolus w większej grupie

Szczególnym dla storczyków miejscem na mapie Polski jest florystyczny rezerwat przyrody Kalina-Lisiniec na Wyżynie Miechowskiej. Spotkać tam można wszystkie z wymienionych tu storczyków oraz wiele innych rzadkich roślin. Wyjątkowo bogaty pod tym względem jest także Roztoczański Park Narodowy.

Wyruszając na poszukiwanie storczyków należy pamiętać, że wszystkie one objęte są w naszym kraju ochroną gatunkową – gdy więc napotkamy orchidee na szlaku swojej wędrówki, pozostawmy je na miejscu, poprzestając na nasyceniu oczu ich niesamowitym wyglądem.

Z pozdrowieniami 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s